Ślub humanistyczny to wyjątkowa ceremonia dla par, które chcą uczcić swoje małżeństwo niezależnie od wiary lub wyznania. Tradycyjnie ślub humanistyczny opiera się na deklaracji złożonej przed zgromadzonymi gośćmi – oboje małżonkowie deklarują, że dobrowolnie wybierają bycie ze sobą w małżeństwie i biorą odpowiedzialność za jego sukces. Czy ten rodzaj ślubu jest popularny w Polsce?
W większości państw europejskich takie uroczystości są już popularne, a Polska nie jest tu wyjątkiem. Coraz więcej par decyduje się na ślub humanistyczny, który pozwala im odejść od tradycyjnego podejścia do zawarcia małżeństwa, czyli akceptacji religijnych lub organizacyjnych narzucanych przez Kościół Katolicki. Siadają do stołu i dyskutują, czego naprawdę chcą – czego chcą od życia razem i jak ustanowić indywidualny fundament dla swojej relacji bez kompromisów.
W kraju coraz więcej biur obsługi ślubów , które oferują usługę “Ślub humanistyczny” – czyli wolne od instytucji religijnej uroczystości, kierowane do tych, którzy po prostu chcą swoje uczucia okazać siebie nawzajem bez konieczności porozumiewania się poprzez Kościoła (katolickiego). Chociaż badanie przeprowadzone przez CBOS z 2019 roku pokazuje, że ślub humanistyczny stanowi mniejszość w tradycyjnej formule polskich ceremonii ślubnych – ma coraz większe grono zwolenników. Moim zdaniem popularność ta bardzo szybko będzie rosnąć paradoksalnie za sprawą Kościoła Katolickiego, który coraz mniej toleruje wariacje na temat swojego stanowiska wobec instytucji małżeńskiej.
Śluby humanistyczne stają się coraz popularniejsze w naszym kraju, szczególnie wśród młodych osób. Ślub humanistyczny jest alternatywą dla tradycyjnego ślubu kościelnego, w którym pary decydują się na uroczyste przysięgi małżeńskie na świeżym powietrzu lub przed swoimi najbliższymi zamiast przed księdzem. Tego typu ceremonia pozwala nowożeńcom zaakcentować i podkreślić swoją indywidualność, szacunek i miłość do siebie nawzajem.
Niestety, pomimo coraz większego zainteresowania ślubami humanistycznymi w Polsce, jeszcze nie są one szeroko rozpowszechnione. Sama procedura udzielenia ślubu ma akurat taki sam formalny charakter jak w przypadku ślubu tradycyjnego. Każda para musi osobiście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie zostanie zarejestrowana ich zawarcie związku i oficjalna ceremonia będzie miała miejsce. Wielu ludziom brakuje tego ważnego elementu ceremonii weselnej, dlatego często rezygnują z ślubu humanistycznego.
Na szczęście, coraz więcej par deklaruje chęć skorzystania z Ślubu bez religii i członkowie rodzin oraz bliscy chwalą decyzję narzeczonego. Efektywne wykorzystanie relacji rodzinnych poprzez ceremonię to bardzo istotna informacja dla innych par, czego dowodem mogą być liczne opinie we wszystkich artykułach i programach na temat tego tematu.
Ostatnio można było usłyszeć coraz częstsze wzmianki o ślubach humanistycznych. Jak się okazuje, jest to nie tylko coraz popularniejszy trend na zachodzie, ale w Polsce też znalazł swoich zwolenników. Czy Polacy są skłonni do takiego rodzaju ceremonii? Spróbujmy się tego dowiedzieć.
Ślub humanistyczny jest rodzajem obrzędu zawarcia związku małżeńskiego sprawowanego przez niereligijnego kapelana. Jest on specyficznym odmianą ślubu i ma na celu uczynienie ceremonii jak najbardziej bliska pary młodej, bez narzucania religijnego kontekstu.
Chociaż powszechne panowanie tradycji kościelnych uniemożliwiło rozpowszechnienie się ślubów humanistycznych w Polsce, od kilku lat obserwuje się ich dynamiczny wzrost. Duża część par decyduje się na kameralną ceremonię opartą na szacunku, przyjaźni i równości – czego nigdy nie dostarczy ślub w Kościele.
Należy tu podkreślić fakt, że zgodnie z prawem cywilnym, aby ślub był ważny, para musi zarejestrować go w Urzędzie Stanu Cywilnego. Do tego celu można skorzystać zarówno z ceremonii kościelnej, jak i humanistycznej. Ważność formalna jest taka sama, a cała różnica polega na tym, jaki rodzaj uroczystości organizuje para.
Aby podsumować: choć pierwsze śluby humanistyczne spotkały się ze stosunkowo ciepłym przyjęciem w Polsce, wciąż mamy do czynienia lokalnymi tendencjami – nadal większość polskich par decyduje się na tradycyjną formę małżeństwa kościelnego. Mimo to obserwujemy coraz większe grono sympatyków Ślubów Humanistycznych, co wskazuje na ich popularność w naszym kraju.